Debattflak og eksempler. EUs Ren energi-pakke
Debattflak og eksempler
Debatter om Ren energi-pakken kan fremstå kompleks og utfordrende å gå inn i. Den siste uken har ledertrio gjort flere intervjuer om saken. Se gjerne her for eksempler.
Venstre i media
Sveinung på Polkvart:
Talepunkter til debatt og presseutspill
- må tilpasses lokal bruk
Jeg leser at Senterpartiet på Stortinget krever ultimatum om innføring av Ren energi-markedspakken. For Norge er det viktig at Støre vinner denne kampen. Hvis Senterpartiet vinner dette setter det forholdet til Europa i en håpløs situasjon, i en sikkerhetspolitisk krevende tid. Vi må sette sikkerhetspolitikk og norske interesser først – og da må Senterpartiets utdaterte valgløfter vike.
Jeg håper Støre bretter opp ermene til Aps landsmøtet også, for han har også en kamp å vinne der. Da tenker jeg på at programkomiteen deres har foreslått å ikke fornye to strømkabler til Danmark, og dermed vil svekke vårt energipolitiske samarbeid med et naboland. I den usikre sikkerhetspolitiske situasjonen i verden i dag, trenger vi å være gode venner med Europa.
Jeg sier ikke dette fordi vi skal være snille med Europa, men fordi det er i vår definitive egeninteresse. Jeg minner om at vi har en mulig tollkrig på trappene, der norsk næringsliv og norske arbeidsplasser avhenger av at EU vil gi oss goodwill for å slippe at Norge havner i en skvis mellom EU og USA. Det er viktig for norsk næringsliv og bedrifter over hele landet at Norge ikke stiller seg på bakbeina her. Dette handler om industriarbeidsplasser over hele landet, fra Husnes til Karmøy. Blir eksporten vår møtt av toll og andre mottiltak, blir det et enormt stort problem for industrien vår.
Før har vi kunnet ha en rimelig forventning om at et parti som Arbeiderpartiet tar sånne sammenhenger på alvor, jeg utfordrer Støre på å ikke gjøre den forventningen til skamme.
Å redusere utvekslingen av strøm, vil ikke bare koste Norge dyrt i form av tapte inntekter, men vil også ramme energisikkerheten vår. Vedums valgkamp overser nemlig viktige beredskapshensyn. I tørrår, når vannmagasinene våre er lave, er vi avhengige av å importere strøm fra Europa for å unngå krisesituasjoner.
Senterpartiets energipolitikk er svært krevende sikkerhetspolitikk for Norge. Jeg håper de snart våkner opp og ser det. Norge trenger en regjering som setter folk og næringsliv først – ikke en som gambler med fremtiden deres for kortsiktig politisk gevinst.